Nóra konyhája

 Egyéb ötletek fözéshez, sütéshez!

Sült gesztenye otthon!

Nem nagyon találkoztam még olyan emberrel, aki ne szeretné a sült gesztenyét. Isteni finomság – őszintén szólva én ezért várom évről-évre, hogy ősz legyen! Az utcai árusok nagyon finoman készítik el, de elég drága pénzt kérnek érte. Sokszor 10 deka árán egy kilót vehetünk nyersen. Sokan nem mernek nekiállni otthon, mert ahhoz meg drága, hogy elrontsuk a sütés közben a dolgot.

Mint a főzésnél általában, itt is a jó alapanyagnál kezdődik a dolog. A vásárlásnál nagyon résen kell lenni! Válasszon fényes, sötétbarna színű, sima és kemény felületű, méretéhez képest nehéz, és hasonló nagyságú szemeket. Nem kell az olasz termékekhez ragaszkodni, a magyar gesztenye is nagyon finom, sőt sokszor frissebb és zamatosabb, mint az import! Felhasználás előtt a gesztenyét száraz, hűvös helyen kell tárolni. Ha hűtőbe teszed, akkor vedd ki a zacskóból!! Vegyél ki egy adagot, majd vékonyan vagdosd be a domború oldalát. Ezután áztasd be legalább egy órára. Egy tepsi aljára tegyél sütőpapírt, így könnyebb a dolgod lesz a mosogatásnál! Majd forró sütőben süsd míg picit szétnyílnak a gesztenye szemek. Időről-időre rázd meg kicsit a tepsiben őket, hogy mindenhol jól átsüljön! Még melegen pucold meg!

 


 

A tökéletes grízgaluska 3 titka

Könnyű, de mégsem esik szét, olvad a szájban, nem ágyúgolyó, ilyen a tökéletes grízgaluska. Nem is olyan könnyű ezt elérni.

Az egyik legfinomabb levesbetét a grízgaluska, 3 titka van, hogy tökéletes legyen az állaga.

Hozzávalók:

2 vagy 3 tojás, attól függ mennyit akarunk készíteni, só, gríz, amennyit felvesz.A tojást felverjük, nem habosra, mert egész tojással dolgozunk, de alaposan. Belekeverjük a grízt, sűrű tejföl állagó tésztát kapunk.
1. titok: 1 órán át a hűtőben lefedve állni hagyjuk.
2. titok: mielőtt kiszaggatjuk, kevés levessel hígítjuk, hogy ne legyen túlsűrű (a gríz közben megszívta magát.)
3. titok: miután sós vagy leveses vízben kifőztük, beletesszük a forró levesbe, és még 20 percig állni hagyjuk.

 


 

 Áztassuk a babot vagy sem?

Áztassunk, de ne úgy ahogy eddig!


Itt a helyes megoldás!!

Szoros kapcsolat áll fenn a depresszió, és táplálkozási hiányosságok között. Mi okozhatja ? Bizonyos élelmiszerek, mint például a gabonák, hüvelyesek, diófélék és magvak gátolják a cink, vas, és más különböző ásványi anyagok felszívódását. A hüvelyesek, mint például a bab, borsó, lencse, csicseriborsó, földimogyoró, igen gazdagok tápanyagokban, de számos fontos tápanyagokat elnyelnek. A depresszió elkerülése érdekében szükségünk van cinkre, vasra és magnéziumra. Ha étrendünkben hüvelyesek is szerepelnek rendszeresen, akkor gondoskodnunk kell, hogy a tápanyagokat pótoljuk más módon. Sokan az utóbbi időben nem áztatják be a babot, inkább tovább főzik. Pedig .. ha a babot egy éjszakára 60 fokos vízben áztatjuk, csökken a fitinsav tartalma. Ezzel az egyszerű művelettel több, mint 50%-al növehetjük az ásványi anyagok felszívódását. A fitinsav megköti az ásványi anyagokat a belekben, még mielőtt azok fel tudnának szívódni, így nem tudja megfelelően hasznosítani a szervezet.

Nem mindegy, milyen vízben áztatjuk a babot főzés előtt!

A következő módszerrel csökkenthető a hüvelyesek fitinsav tartalma fogyasztás előtt.

Keverjük össze a forró vizet a szűrt vizzel, öntsünk annyit a babra, hogy teljesen ellepje. A műveletet a főzés előtti nap végezzük el, éjszakára helyezzük a tálatl angyos helyre, egy termoszban tároljunk meleg vizet, amint a bab felszívja a korábban ráöntött mennyiséget, pótoljuk a termoszból.

és akkor következzék a jó "magyar" szokás szerint a NE áztass!!-ra az ellenpélda : úgy tudtuk, hogy áztatással könnyeb­ben pu­hul­nak meg a sze­mek. Nem kell többé áz­tatni a babot, itt a tuti 1000 éves megoldás! Ezen­túl nem kell órá­kat vár­ni és még az étel is egész­sé­ge­sebb lesz! Egy ősrégi mítoszról rántjuk le a leplet. Egy percet sem spórolunk vele! A tapasztalat azt mutatja, hogy a száraz szemek is tökéletesre főnek maximum 30-45 perc alatt. Ez az idő pedig nem több annál, mintha beáztattuk volna őket. A mindent megoldó csodaszer a:                        szódabikarbóna  !!

Nem meglepő, hogy a segítségével a száraz hüvelyesek is könnyebben válnak ehető és ínycsiklandozó finomságokká az edényben. Nem kell mást tenni, mint a már tűzön levő lábos tartalmához szórni egy teáskanálnyit, az étel íze is igazi marad, mert a vizben kiázik a bab íze, elveszti a tökéletes aromáját, ha az egész éjszakai áztatás elmarad az étel dinmikusabb lesz.

Egyetlen esetben indokolt a hüvelyesek áztatása, ha azok már évek óta érintetlenül állnak a polcon. Ha az idő vasfoga nem tett bennük kárt és elkerülték a zsizsikesedést is, akkor az ilyen régi alapanyagot egy éjszakára tényleg szükséges vízfürdőbe helyezni!

Ezek után mindenki saját felelősségére döntse el melyik a tuti!!!

 


 

 Tészta főzése

A vizet felteszem főni és miután fő a víz, jól megsózom, mert így lesz ízletes a tészta és kicsi olajat is öntök hozzá. Sózni azért kell csak a forrás után, mert a sós víz nehezebben fő fel. Beleteszem a tésztát és jól szétkeverem, hogy ne ragadjon össze. Csak addig főzöm amíg kicsit kemény. Leszűröm, míg lecsöpög, addig egy fazékban felolvasztok egy kis margarint (vastagabb csíkot vágok a margarinból, csak kocka margarin legyen a dobozos nem jó) és sózom, visszaöntöm a tésztát és jól elkeverem a tűzön.

Annyira finom így a tészta, hogy akár magában is fogyasztható, ha édes tészta lesz, mondjuk mákos, akkor is sózni kell a tésztát, de csak a fővő vizet, a margarint nem.

 

 


 

 Hal főzése

Sok ínyencnek kedvelt csemegéje a hal, melyet a finom magyar konyha nagyon sok formában tud elkészíteni.

Általában a hal akkor a legélvezhetőbb, ha a középnagyságot elérte. Vén, nagy halnak az íze sem olyan jó már, s a húsa is szálkás és nehezen emészthető. Az apró fejetlen hal pedig azért nem jó, mert vizenyős ízű. Így pl. 1 1/2 kilós ponty, vagy 2 kilós csuka többet ér, mint más olyan hal, amely alakjában nagyobb, de súlyban kevesebb ezeknél. A süllő 25-60 dekáig, a fogas 60 dekától 2 és fél kilóig a legkitűnőbb. A 4-5 kilós harcsa íze sokkal kitűnőbb, mint az ennél súlyosabb és kövérebb harcsáé.

Mivel a hal sokkal hamarabb romlik, mint bármely más húsnemű, lehetőleg közvetlenül használat előtt vásároljuk. Lehetőleg élő halat vegyünk. A felszeletelt halon is nagyon könnyen felismerhetjük, hogy friss-e. A romlásnak indult hal kopoltyúja nyálkás és halvány. De a szagáról is nagyon könnyen meg lehet különböztetni a friss és az állott halakat.

A sima halak húsa tömörebb, mint a pikkelyeseké, tehát a pikkelyes halak húsa könnyebben emészthető.

A halakat úgy öljük meg, hogy a tarkójára, a fejére ütünk, az angolnát pedig úgy, hogy a feje alatt mélyen a gerincébe vágunk. A megölt halat konyharuhába tesszük és néhány percre félrerakjuk, majd megtisztítjuk pikkelyeitől, leöblítjük és azután bontjuk fel. A tisztítást úgy végezzük el a legegyszerűbben, hogy bal kezünkben tartjuk a hal farkát, a jobb kezünkben lévő ferdén tartott késsel felfelé kaparjuk, ami által a pikkelyek leválnak. A kecsege tisztítása már egyszerűbb. A vágódeszkára helyezett kecsegét leöntjük forró vízzel, páncélpikkelyeit eltávolítjuk a gerincéről s a bőrét könnyűszerrel lehúzzuk, azután felnyitjuk, kibelezzük, gerincét felvágjuk és gerincizmát, mely hosszúra nyúlik és spárgaszerű, eltávolítjuk.

A megtisztított hal hasát fejtől lefelé felvágjuk és a beleket eltávolítjuk. A belső részek közül elsőnek a májat emeljük ki, melyről az epét azonnal eldobjuk. A belső részek közül csak az ikrát vagy a tejét használjuk fel a főzésnél, sütésnél. Ha az epére nem vigyázunk eléggé, akkor órákig is hiába áztatjuk és mossuk a halat, keserű íze marad.

A nagy halat felezni szoktuk, hogy a különböző készítési módoknál a gerinccsont és a szálkák ne hátráltassanak bennünket. Ezt a felezést legkönnyebb úgy elvégezni, hogy a vágódeszkára fektetett halat a gerinccsont mellett, a fejtől a farkáig mély metszéssel felvágjuk. Azután a kést teljesen átszúrjuk a halon (a fejénél), s a gerinccsont mellett végighúzzuk. Így pontosan a középen hosszában vágjuk ketté. Akkor azután óvatosan a gerinccsont alá vágunk, kiemeljük és eltávolítjuk. Tehát a hal húsát csonttalanná tettük.

Ha ízletesen és jóízűen akarjuk a halat elkészíteni, akkor nem áztatjuk a húsát, hanem csak leöblítjük. A mosás után pedig azonnal elkészítjük, így semmit sem veszít ízéből s megtartja zamatát. A halak főzése, sütése, meleg vagy hideg halak elkészítése minden esetben különböző.

Ha kocsonyát vagy hallevest főzünk, a halat hideg vízzel tesszük fel főzni, ami által a halnak minden jó ízét a lé veszi át.

Ha főtt szeleteket készítünk belőle, akkor a halszeleteket vagy apróbb halakat már forró, lobogó vízbe kell tennünk, hogy a hal megtartsa ízét és zamatát. Hogy a hal főző vízével a hal ízét el ne rontsuk, lehetőleg kerülni kell minden fűszert.

A halak főzéséhez finomra vágott zöldségből, egy kis hagymából ecettel, vagy citromlével és sóval ízesített páclevet használunk, mellyel a halak jellegzetes ízét még tökéletesebbé tesszük.

Azokat a halakat, melyeket roston sütünk ki, az oldalain kissé bevagdossuk, besózzuk, olajba mártjuk és roston szép pirosra sütjük. Miután a rost nem tartozik a mindennapi konyhai felszereléshez s a nyílt lángra egyszerű rost nem helyezhető el, így hát a halat paprikás lisztbe forgatjuk és egy sütőlapban kisujjnyi forró zsírban vagy olajban előbb mindkét oldalán lesütjük, majd a sütőbe tesszük és ott jól átsütjük. A paprikás liszttől igen szép színt nyer a hal.

A tengeri halakat hasonló módon készítjük el, mint az édesvízi halakat.

 


 

 Tej forralás

 

A tejforralás művelete nem egyenlő a vízforralás műveletével!
Az jelzi a forralás végét, amikor a tej a lábasban elkezd emelkedni! Tovább nem kell főzni! Ezt másképp pasztörizálásnak is nevezik (72°C-on történik) és ezáltal a savanyodást okozó mikroorganizmusok megsemmisülnek. 
Két célja van a forralásnak:

  • Pasztörizálás

  • Tej frissességének mérése

A friss tej forraláskor megemelkedik, ezért kifuthat a lábasból. Ez elkerülhető tejforraló edény használatával, ami a forráspont elérésekor sípoló jelzést ad. Általában dupla falú, ezáltal az odakozmálás veszélye is megszűnik, de kiválaszthatnak külön erre a célra egy lábast is. 
A nem friss tejnek magas a savfoka, ebből következik, hogy nem emelkedik fel a hevítés folyamán. Ebből a tejből viszont kitűnő aludttej és túró készíthető!

 

 


 

 Flambirozás

A flambírozást édességek és húsok tálalásakor alkalmazhatjuk. A lángoló szesz különleges ízt kölcsönöz az ételnek és szép látványt nyújt. Valamennyi serpenyőben készült étel flambírozható. A flambírozáshoz legalább 40%-os alkoholt használjunk, lehet vodka, rum, whisky, konyak, stb. A húsételekre semleges szeszt öntsünk, az édesekre elsősorban rumot, konyakot. Az ételen soha se gyújtsuk meg az alkoholt, gyufát pedig végképp ne használjunk, mert kellemetlen szaga lesz az ételnek! Alapszabály az is, hogy csak forró ételre öntsük az alkoholt és mindig felforrósítva. Ha nyílt tűzön, serpenyőben flambírozunk, akkor az alkoholt a forró ételre öntsük, s azzal együtt hevítsük fel, majd a serpenyőt döntsük meg, hogy a láng belekapjon az alkoholgőzbe. Ha viszont az asztalnál, tányéron flambírozunk, a szeszt egy merőkanálba töltsük, majd felhevítés után meggyújtva öntsük rá az ételre.

Ha készételre öntünk alkoholt, előtte gyújtsuk meg, lángolva tálaljuk!